Onilliklərdir düşmən olan iki ölkə üçün bu görüş əhəmiyyətli bir addım sayılır
DƏMƏŞQ: Dəməşqdəki diplomatik mənbənin verdiyi məlumata görə, şənbə günü Azərbaycan Prezidenti Əhməd əl-Şaraa-nın ölkəyə səfəri çərçivəsində suriyalı və israilli rəsmilər arasında Bakıda üzbəüz görüş keçirilib.
Onilliklər boyu bir-birinə düşmən olan bu iki ölkə üçün bu görüş mühüm bir addım hesab olunur. Qeyd edək ki, İsrail əvvəllər əl-Şaraa administrasiyasını onun Əl-Qaidə ilə keçmiş əlaqələrinə görə cihadçı olaraq xarakterizə edib və ona soyuq münasibət göstərmişdi.
“Mənbənin sözlərinə görə, əl-Şaraa-nın Bakıya səfəri çərçivəsində suriyalı və israilli rəsmilər arasında bir görüş baş tutub,” — deyə adının çəkilməsini istəməyən mənbə bildirib, məsələ həssas olduğundan anonim qalmağı xahiş edib.
İsrail Azərbaycanın əsas silah tədarükçülərindən biridir və bu, onun İran kimi başlıca düşmənlərindən birinin qonşusu olan Qafqaz ölkəsindəki diplomatik varlığını da gücləndirib.
Mənbənin bildirdiyinə görə, görüşdə əl-Şaraa şəxsən iştirak etməyib, danışıqlar əsasən “İsrailin Suriyadakı son hərbi mövcudluğu” mövzusunda aparılıb.
Uzun müddət ölkəni idarə etmiş Bəşər Əsədin dekabrda devrilməsindən sonra İsrail, əl-Şaraa-nın rəhbərlik etdiyi islamçı keçid administrasiyasının mühüm hərbi aktivləri ələ keçirməsinin qarşısını almaq məqsədilə Suriyada yüzlərlə hava zərbəsi endirib.
İsrail eyni zamanda, əvvəllər strateji əhəmiyyətli Colan təpələrindəki qarşıdurma tərəflərini ayıran və BMT tərəfindən nəzarət olunan buffer zona ərazisinə də qoşun yeridib və buradan Suriya cənubuna daha dərin müdaxilələr həyata keçirib.
Əl-Şaraa dəfələrlə bəyan edib ki, Suriya qonşuları ilə münaqişə istəmir və əksinə, beynəlxalq ictimaiyyəti İsrailin hücumlarını dayandırmaq üçün bu ölkəyə təzyiq göstərməyə çağırıb.
Onun hökuməti yaxınlarda İsraillə 1974-cü il hərbi qarşıdurmadan sonra yaradılmış buffer zona razılaşmasına qayıtmaq məqsədilə dolayı təmasların aparıldığını təsdiqləyib.
Keçən ayın sonlarında İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saar bəyan edib ki, İsrail Suriya ilə sülh və münasibətlərin normallaşdırılması sazişi bağlamaqda maraqlıdır.
Suriyanın dövlət mediasına istinad edən bir hökumət mənbəsi isə bu açıqlamaları “tezdir” kimi qiymətləndirib.
Lakin bu həftə Livana səfəri zamanı ABŞ-ın Suriyaya xüsusi elçisi Tom Barrak bildirib: “Suriya ilə İsrail arasında dialoq artıq başlayıb.”
Əl-Şaraa ilə may ayında Ər-Riyadda görüşən ABŞ prezidenti Donald Tramp jurnalistlərə bildirib ki, o, Suriyanın İsraillə münasibətlərini normallaşdırmış digər ərəb dövlətlərinə qoşulacağına ümid etdiyini ifadə edib.
“(Əl-Şaraa) bəli dedi. Amma onların hələ çox işi var,” — Tramp əlavə edib.
Bakıya səfəri zamanı Əl-Şaraa həmkarı İlham Əliyevlə danışıqlar aparıb, bu barədə hər iki ölkənin hökumətləri məlumat yayıb.
Azərbaycan Prezidentliyinin yaydığı açıqlamada bildirilir ki, Azərbaycan Suriyaya qaz ixracına başlayacaq və bu proses hər iki hökumətin əsas müttəfiqlərindən biri olan Türkiyə üzərindən həyata keçiriləcək.