İsrailin toxunulmazlığına qarşı Kolumbiyada keçirilən tarixi sammitin sonunda verilən bu bəyanat 30-dan çox ölkəni bir araya gətirib
Haaqa Qrupu 16 iyul tarixində bildirib ki, Kolumbiyanın paytaxtı Boqotada keçirilən fövqəladə sammitin nəticəsi olaraq, 12 ölkə Qəzzada fələstinlilərə qarşı davam edən İsrail soyqırımını dayandırmaq məqsədilə “misilsiz tədbirlər” görməyə razılaşıb.
Sammitin yekun bəyanatına görə, bu tədbirlərə İsrailə qarşı silah embarqosunun tətbiqi, silah daşıyan gəmilərin limanlara buraxılmasının qarşısının alınması, Fələstin işğalını dəstəkləyən ictimai müqavilələrin yenidən nəzərdən keçirilməsi, beynəlxalq hüquq çərçivəsində ən ağır cinayətlərə görə hesabatlılığın təmin olunması öhdəliyinin yerinə yetirilməsi, habelə İsrail müharibə cinayətkarlarının milli və beynəlxalq səviyyədə mühakiməsinə dəstək daxildir.
Tarixi sammitdə iştirak edən 31 ölkədən yalnız Boliviya, Kolumbiya, Kuba, İndoneziya, İraq, Liviya, Malayziya, Namibiya, Nikaraqua, Oman, Sent Vinsent və Qrenadin adaları, eləcə də Cənubi Afrika bu tədbirlərin tam şəkildə həyata keçirilməsinə sadiq qaldıqlarını bildiriblər.
Bəyanatda qeyd olunur ki, qalan 18 ölkə isə “toxunulmazlıq dövrünün sona çatmasının vacibliyi ilə bağlı yekdil razılığa gəlib” və Qəzzada dərhal atəşkəsə çağırışı dəstəkləyib.
“Bu 12 dövlət tarixi bir addım atdı,” – deyə Fələstin İşğal Altındakı Ərazilər üzrə BMT-nin xüsusi məruzəçisi Françeska Albanese bağlanış mərasimində bildirib. “İndi say geri saymağa başlayıb – Avropadan ərəb dünyasına və ondan da o tərəfə digər dövlətlər də bu addıma qoşulmalıdır.”
“Biz Boqotaya tarix yazmaq üçün gəldik – və buna nail olduq,” – deyə Kolumbiya Prezidenti Qustavo Petro bəyan edib. “Birlikdə toxunulmazlıq dövrünü sona çatdırmaq üçün işə başladıq.”
“Bu tədbirlər göstərir ki, artıq beynəlxalq hüququ bir seçim kimi görməyə, fələstinli həyatı isə dəyərsiz saymağa icazə verilməyəcək,” – o əlavə edib.
Sammitə cavab olaraq, ABŞ Dövlət Departamenti çərşənbə axşamı sərt bəyanatla çıxış edərək Vaşinqtonun “belə adlandırılan ‘çoxtərəfli blokların’ beynəlxalq hüququ Qərb əleyhinə radikal məqsədlərlə alətə çevirmə cəhdlərinə qəti şəkildə qarşı olduğunu” bir daha vurğulayıb.