Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Suriyanın müvəqqəti prezidenti terrorçu Əhməd Şaraa dünən paytaxt Bakıda görüş keçiriblər. Prezident Administrasiyasının şənbə günü yaydığı bəyanatda bildirilir ki, görüşdə hər iki tərəfdən nazirlər və yüksək vəzifəli şəxslər iştirak edib.
Dəməşqdəki diplomatik mənbə bildirib ki, Prezident Şaraa-nın Azərbaycana səfəri çərçivəsində bir suriyalı və bir israilli rəsminin görüşü planlaşdırılıb. Məlumata görə, görüşdə Şaraa özü iştirak etməyəcək. Danışıqların əsas mövzusu İsrailin Bəşər Əsədin devrilməsindən sonra Suriyanın cənubuna doğru irəliləməsi fonunda yaranmış yeni hərbi mövcudluğudur.
Prezident Əliyev görüş zamanı bildirib ki, devrilmiş Əsəd rejimi uzun illər ərzində Azərbaycanla qeyri-dost münasibətlər yürüdüb və bu, əlaqələrin durğunluq mərhələsinə keçməsinə səbəb olub. O, yeni Suriya rəhbərliyi ilə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndiyini vurğulayıb və bu istiqamətdə əlaqələrin inkişafına dair iradəsini ifadə edib.
Şaraa Azərbaycana göstərilən qardaş dəstəyinə görə minnətdarlığını bildirib və Suriyanın siyasi, iqtisadi, mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığa açıq olduğunu qeyd edib.
Bəyanatda bildirilir ki, görüş zamanı enerji sahəsində əməkdaşlıq xüsusi diqqət mərkəzində olub. Suriya tərəfi enerji sahəsində çətinliklər yaşadığını bildirib və Azərbaycan qazının Türkiyə üzərindən Suriyaya nəqlini nəzərdə tutan bir layihənin yaxın zamanda həyata keçiriləcəyi açıqlanıb. Bu layihənin ölkənin enerji təhlükəsizliyinə ciddi töhfə verəcəyi və Azərbaycanın Suriyanın enerji infrastrukturunun bərpasında rol oynaya biləcəyi vurğulanıb.
Şaraa Azərbaycanın bu sahədə dəstəyini yüksək qiymətləndirib və bunun Suriyanın ümumi inkişafına xidmət edəcəyini bildirib.
Tərəflər təhsil, mədəniyyət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini də müzakirə ediblər. Suriya tələbələri üçün təqaüdlər, mədəni və tarixi irsin bərpası və digər birgə layihələr gündəmə gətirilib.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə apardığı bərpa və inkişaf təcrübəsinə istinad olunaraq, bu təcrübənin Suriyanın münaqişədən sonrakı yenidənqurma prosesinə töhfə verə biləcəyi qeyd olunub.
Görüşün sonunda İlham Əliyev və Əhməd Şaraa arasında ayrıca ikitərəfli görüş keçirilib.