Onilliklərdir davam edən münaqişədən sonra Bakı və İrəvan mart ayında imzalanmış sülh sazişinin yekunlaşdırılmasına çalışırlar
Ermənistan və Azərbaycan rəhbərləri 10 iyul tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə birbaşa sülh danışıqları aparıblar. Bu görüş mart ayında onların dörd onilliklik münaqişəyə son qoymaq üçün ilkin razılıq əldə etdikləri layihənin ardınca baş tutub.
Görüş zamanı Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və Azərbaycanın Prezidenti İlham Əliyev 1,000 km-lik sərhədin müəyyənləşdirilməsi də daxil olmaqla bir sıra məsələləri müzakirə ediblər.
Azərbaycan hökumətindən yüksək rütbəli bir mənbə Reuters agentliyinə bildirib ki, danışıqlar “son dərəcə konstruktiv atmosferdə” keçib. Ermənistan isə bu dialoqu “nəticəyönümlü” adlandırıb.
Hər iki tərəf yüksək səviyyəli dialoqun davam etdirilməsinə sadiq olduqlarını bildiriblər. Onların son görüşü may ayında Albaniyada keçirilən Avropa sammitində baş tutmuşdu.
1991-ci ildə hər iki ölkə Sovet İttifaqından müstəqillik qazandıqdan sonra Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişə başlayıb.
Münaqişənin mərkəzində əsasən şiə müsəlmanların yaşadığı Azərbaycanın nəzarətində olan, lakin erməni xristianlarının məskunlaşdığı Dağlıq Qarabağ bölgəsi dayanıb.
2020-ci ildə Azərbaycan bu bölgəni geri almaq üçün uğursuz hərbi əməliyyat başlatmış və nəticədə 2,906 azərbaycanlı və 3,825 erməni hərbçi həlak olmuşdu.
2023-cü ildə Azərbaycan bölgəni yenidən geri almaq üçün daha bir hərbi əməliyyat keçirdi və bu dəfə uğurlu oldu. Nəticədə təxminən 120,000 etnik erməni evlərini tərk edərək Ermənistana köçmək məcburiyyətində qaldı.
Erməni xristian əhalisinin bölgədəki varlığı faktiki olaraq sıfıra endiyinə görə, beynəlxalq müşahidəçilər bu əməliyyatı etnik təmizləmə kimi qiymətləndiriblər.
Qarabağda sülhməramlı kimi fəaliyyət göstərən Rusiya qüvvələri hücumun qarşısını almaq üçün müdaxilə etməyiblər.
İrəvan və Bakı münaqişəyə rəsmi olaraq son qoymaq üçün müqavilə imzalamaq istədiklərini bildirirlər.
Azərbaycan, Ermənistan Konstitusiyasından Qarabağa dolayı istinadı silməyi tələb edir.
Rusiya isə diplomatik prosesi tam dəstəklədiyini və bunun regiona “proqnozlaşdırıla bilənlik, sabitlik və sülh” gətirəcəyinə ümid etdiyini bildirib.