Qəzzadakı tibb mənbələri xəbərdarlıq edərək bildiriblər ki, yanacaq ehtiyatlarının tükənmək üzrə olması xəstəxanalarda ölüm riskini artırıb. Müdafiə qruplarının nəqliyyat vasitələrinin belə işləməməsi yaralılara və dağıntılar altında qalanlara yardım göstərməyi son dərəcə çətinləşdirib.
Qagfqaz Times -ın məlumatına görə, son həftələr ərzində İsrailin davam edən blokadası və Qəzzaya tibbi yanacağın daxil olmasının qarşısının alınması nəticəsində mövcud xəstəxanaların əksəriyyəti fəaliyyətini dayandırıb. Qəzzanın Səhiyyə Nazirliyi yayımladığı son bəyanatında qeyd edib ki, ağır yanacaq çatışmazlığı səbəbindən xəstəxanalar bəzi bölmələrdə elektrik enerjisini kəsməyə məcbur olub və bir çox tibbi qurğu, qan və avadanlıq çatışmazlığı yaşanır.
BMT baş katibinin sözçüsü Stefan Dujarric isə bəyan edib ki, Qəzzaya yalnız 7500 litr yanacaq daxil olmasına icazə verilib, bu isə bir gün üçün belə yetərli deyil.
Mülki Müdafiə Avtomobilləri İflic Vəziyyətdədir
Qəzzanın Mülki Müdafiə İdarəsinin sözçüsü bildirib ki, şəhərdəki xilasedici avtomobillərin hamısı sıradan çıxıb və artıq sadə mülki avtomobillərlə axtarış-xilasetmə işləri aparılır. Bu vasitələr isə effektiv deyil. Qurumun yalnız bir yanğınsöndürmə maşını fəaliyyət göstərməkdədir, digər vasitələr isə ehtiyat hissələrinin və texniki dəstəyin olmaması səbəbindən işləyə bilmir.
Su böhranı da kəskinləşir
Qəzza Su Təsərrüfatı İdarəsinin məlumatına görə, yanacaq çatışmazlığı səbəbilə su quyularının 70 faizinin fəaliyyəti dayanıb. Mart ayından bəri Qəzza quyularına heç bir yanacaq daxil olmayıb, yalnız cənubdakı BMT layihə ofisinin ehtiyat yanacağından istifadə olunub. Bu ehtiyatın da bir həftədən çox çatmayacağı bildirilir.
İsrail qüvvələrinin mərkəzi bölgələrə su verilməsinə mane olduğu, Qəzza və Xan Yunis şəhərlərində də su təchizatını kəsdiyi qeyd olunur.
Sağlamlıq və gigiyena sistemi iflic ərəfəsindədir
Qəzza səhralığında fəaliyyət göstərən xəstəxanaların rəhbəri Dr. Mərvan əl-Həms bildirib ki, səhiyyə sistemi ilə yanaşı, su və kanalizasiya infrastrukturunun da çöküş ərəfəsində olduğunu vurğulayıb. Yayın ortasında Qəzzada 95 faiz su çatışmazlığı var və əhali nə içməli su, nə şəxsi gigiyena, nə də çimmək üçün şəraitə malikdir. Su təmizləyici zavodlar dayanıb, düşərgələrin ətrafında tonlarla tullantı toplanıb və bu, epidemiya riskini kəskin şəkildə artırır.
Əl-Həms deyib: “Bu fəlakətin qarşısını almaq üçün yeganə həll yolu bu vəhşi müharibənin dərhal dayandırılması və Qəzzaya yanacaq, su, tibbi və sanitariya vasitələrinin təcili şəkildə daxil olmasına icazə verilməsidir – 2 milyon 200 mindən çox insanın həyatını xilas etmək üçün, gec olmadan.”