Tehranda keçirilən danışıqların əsas mövzusu Qərbin təzyiqlərinə qarşı birlikdə durmaq olub; bu, İranın Avropa ölkələri ilə sanksiya təhdidləri ilə bağlı İstanbul görüşünə hazırlaşdığı vaxta təsadüf edir.
“Tasnim” xəbər agentliyinin məlumatına görə, 22 iyul tarixində İran rəsmi nümayəndə heyətləri ilə Rusiya və Çin arasında nüvə məsələsi və Qərb sanksiyalarının ləğvini müzakirə etmək məqsədilə yüksək səviyyəli üçtərəfli görüşə ev sahibliyi edib.
İran Xarici İşlər Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən danışıqlarda “nüvə müzakirələrindəki son inkişaflar və İrana tətbiq olunan sanksiyaların aradan qaldırılması səyləri” müzakirə olunub.
Üç tərəf də nüvə sazişi ilə bağlı məsələlərdə “yaxın koordinasiya və fikir mübadiləsi aparmaq” öhdəliklərini bir daha təsdiqləyiblər. Xüsusilə ABŞ sanksiyalarına qarşı davamlı məsləhətləşmələrin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər koordinasiya kanallarını açıq saxlamaq və qarşıdakı həftələrdə müxtəlif səviyyələrdə yenidən toplanmaq barədə razılığa gəliblər. Bəyanatda bu planlar “regional sabitliyin dəstəklənməsi və strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün birgə səylər” kimi xarakterizə olunub.
İranın Hüquqi və Beynəlxalq Məsələlər üzrə xarici işlər nazir müavini Kazim Qəribabadi bildirib ki, İranın İstanbulda Avropa üçlüyü (Almaniya, Fransa və Böyük Britaniya) ilə keçirəcəyi görüşdə “İranın tətik mexanizmini aktivləşdirmə ilə bağlı mövqeyi”, həmçinin “qalan problemlərin mümkün həll yolları və hazırkı vəziyyətin necə idarə olunacağı” müzakirə ediləcək.
Qəribabadi əlavə edib ki, “tətik mexanizminin aktivləşdirilməsi tamamilə qanunsuzdur” və “digər tərəflərin bu addımı atması üçün heç bir hüquqi əsas yoxdur.”
İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Baqai 22 iyul tarixində təsdiqləyib ki, cümə günü keçiriləcək İstanbul görüşü İran, Böyük Britaniya, Fransa və Almaniyanın xarici işlər nazir müavinləri səviyyəsində baş tutacaq.
Bu danışıqlar Avropa ölkələrinin son təhdidlərinin fonunda keçirilir. Onlar bəyan etmişdilər ki, İran nüvə danışıqlarına qayıtmaqdan imtina edərsə, beynəlxalq sanksiyalar yenidən tətbiq oluna bilər.
Bu həftənin əvvəlində İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi bəyan etmişdi: “Əgər Avropa İttifaqı və onun üzv dövlətləri bu prosesdə rol oynamaq istəyirlərsə, məsuliyyətli davranmalı və təhdid və təzyiqə əsaslanan köhnəlmiş siyasətlərdən, o cümlədən hüquqi və mənəvi əsası olmayan ‘tətik mexanizmi’ndən imtina etməlidirlər.”