Interpol elektron fırıldaqçılıqla əlaqəli insan alverinin artması barədə xəbərdarlıq edir
Beynəlxalq Polis Agentliyi (Interpol) xəbərdarlıq edib ki, getdikcə daha çox ölkə məcburi əmək üçün insan alveri ilə əlaqəli elektron fırıldaqçılıq mərkəzlərinin fəaliyyətindən ziyan çəkir.
Interpol bazar ertəsi bildirib ki, qurbanlar 66 ölkədən, bütün qitələrdən gəlirlər. Fransanın Lion şəhərində yerləşən Interpol vəziyyəti “qlobal böhran” adlandırıb və qeyd edib ki, bu, yüz minlərlə insanı təsirləndirir.
Əvvəlcə bu fırıldaqçılıq mərkəzləri Cənub-Şərqi Asiyanın bir neçə ölkəsində cəmləşib. Interpol-un təhlilinə görə, son beş ildə qurbanların dörd nəfərindən üçü bu bölgədə insan alverinə məruz qalıb.
Bununla belə, istintaqçılar Qərbi Afrika, Mərkəzi Amerika və Yaxın Şərqdə də fırıldaqçılıq mərkəzlərinin artdığını müəyyən ediblər.
Interpol qeyd edib ki, qurbanlar adətən yalançı iş təklifləri ilə aldadılaraq düşərgələrdə saxlanılır, orada onlardan guya borclarını ödəmələri tələb olunur, tez-tez döyülür, cinsi istismara məruz qalır, bəzən isə işgəncə və ya zorlamaya məruz qalırlar.
Bu mərkəzlərdə qurbanlar əsasən başqalarının pulunu oğurlamaq məqsədilə onlayn fırıldaqçılıq etməyə məcbur edilirlər.
Interpol bu cür təşkilatlanmış cinayətkarlığın sürətlə yayıldığını vurğulayıb və qlobal səviyyədə koordinasiyalı cavab tədbirləri görməyə çağırıb.
Agentlik bildirib ki, zərər çəkmiş ölkələr arasında məlumat mübadiləsi gücləndirilməli və qurbanlara dəstək verən təşkilatlarla daha sıx əməkdaşlıq aparılmalıdır.
Interpol – 196 üzv dövləti ilə – dünyanın ən böyük polis təşkilatıdır və beynəlxalq polis əməkdaşlığını koordinasiya edir.