Hava məkanı və qeyri-müəyyənlik: İran-İsrail müharibəsində Azərbaycanın rolu
Müharibə şiddətləndikcə, Azərbaycan özünü regional geosiyasətin ön cəbhəsində tapdı – İsraillə müttəfiqliyi və İranla gərgin münasibətləri arasında sıxışmış vəziyyətdə.
13 iyun tarixində İsrailin təxribat xarakterli hücumu ilə başlayan və 12 gün davam edən müharibə zamanı Tehranın əsas zəif nöqtələrindən biri İsrailin İraq hava məkanından maneəsiz istifadə edərək hava zərbələri endirməsi oldu.
İran, Bağdadın İsrail qırıcılarını nə qarşılayacaq, nə də çəkindirəcək gücdə olmadığını – çünki İraq hava məkanının faktiki olaraq ABŞ-ın nəzarətində olduğunu – başa düşsə də, hava məkanı pozuntusu ilə bağlı BMT-yə edilən rəsmi şikayətə görə İraqın mövqeyindən məmnunluq ifadə etdi.
Münaqişə dərinləşdikcə, İran mediası İsrailin zərbələr endirmək üçün Azərbaycan hava məkanından, xüsusilə Xəzər dənizi üzərindən istifadə etmiş ola biləcəyini bildirməyə başladı.
Məlumatlara görə, İsrail qırıcıları riskli və dərin nüfuzlu hücumları təkcə İran hava məkanından həyata keçirmək əvəzinə, əvvəlcə İraqın şimalı və İran üzərindən uçaraq Azərbaycan hava məkanına daxil olub, daha sonra Xəzər dənizi üzərindən yenidən İrana keçərək hədəflərə zərbə endiriblər.
Xəzər dənizi sahilində İsrailə məxsus yanacaq çənlərinin tapılması bu iddiaları gücləndirən dolayı sübut kimi təqdim edildi. Bununla yanaşı, bir çox İranlı mülki şəxsin İsrail qırıcılarının və dronlarının Azərbaycan hava məkanından İrana keçdiyini gördüklərini iddia etməsi də qeyd olundu.
İsrailin Azərbaycan ərazisindən hərbi məqsədlərlə istifadə etməsi ilə bağlı iddialar yeni deyil. Tehran illərdir Azərbaycanı təkcə şimal qonşusu kimi deyil, həm də düşmən fəaliyyətlər üçün potensial bir platforma kimi görür – xüsusilə İsrailin Bakıda artan təhlükəsizlik iştirakını nəzərə alaraq.
Hələ 2012-ci ildə Foreign Policy jurnalı İsrailin İranın şimal sərhədinə yaxın hava bazalarına çıxış əldə etdiyini və bu məkanlardan hücum və ya qəzaya uğramış təyyarələrin axtarış-xilasetmə əməliyyatları üçün istifadə edə biləcəyini bildirmişdi. İran rəsmiləri vaxtaşırı olaraq Azərbaycanın İsrail istehsalı olan dronların buradan havaya qalxması da daxil olmaqla, gizli kəşfiyyat fəaliyyətlərinə şərait yaratdığını iddia ediblər.
Lakin bu dəfə İran rəsmiləri birbaşa ittihamdan çəkinərək, şəffaflıq və əlavə araşdırma çağırışları ilə kifayətləndilər. 26 iyun tarixində İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə telefon danışığı apararaq, İsrailə məxsus dronların və mikro hava vasitələrinin Azərbaycan hava məkanından istifadə edərək İrana hücumlar etdiyinə dair iddiaların ətraflı araşdırılmasını tələb etdi.
Diqqətçəkicidir ki, İran Prezident Administrasiyası bu telefon danışığının icmalında birbaşa ittihamlardan qaçdı, yalnız dron fəallığı ilə bağlı narahatlığa toxundu, pilotlu təyyarələrdən isə bəhs etmədi. Ertəsi gün isə İranın Ermənistandakı səfiri Mehdi Sobhani mümkün Azərbaycan əməkdaşlığına eyham vuraraq belə dedi: “Biz [İsraili] yaxşı tanıyırıq – onlar heç bir qayda tanımır, qanunlara əməl etmirlər. Ona görə də fürsətdən istifadə etmiş olmaları ehtimalı hələ də var”.
Bakı dərhal və qəti şəkildə bu ittihamları təkzib edərək bildirdi ki, onun hava məkanı İrana və ya başqa bir ölkəyə hücum üçün istifadə edilməyib. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi sərt bəyanatla Sobhani-nin sözlərini “açıq təxribat” adlandıraraq, onu “öz ölkəsini deyil, ermənipərəst mövqeni” təmsil etməkdə ittiham etdi.
Bu gərginliyə baxmayaraq, Prezident Pezeşkiyanın bu il ərzində Azərbaycana ikinci rəsmi səfəri olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) 17-ci Zirvə Toplantısında iştirakı Tehranın həssas sabitliyi qorumaq istədiyini göstərdi. Onun Əliyevlə isti və dostyana münasibətləri İranın qarşıdurmadan çox gərginliyi azaltmaq niyyətində olduğunu vurğuladı.
Tehranın bu ehtiyatlı diplomatiyası strateji hesablamalardan qaynaqlanır: Azərbaycana qarşı sərt mövqe ikitərəfli əlaqələri daha da poza, Bakını İsrailə daha çox yaxınlaşdıra və İranın şimal sərhədində yeni təhlükələr yarada bilər – xüsusilə Tehran bir neçə regional böhranla eyni anda mübarizə apardığı bir vaxtda.
Bundan əlavə, Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi və Araz Dəhlizi kimi birgə iqtisadi təşəbbüslərə yenilənmiş diqqət, tərəfləri qarşıdurmadan çox əməkdaşlığa sövq edir – dərin qarşılıqlı inamsızlığa baxmayaraq.
Bakı xaos fonunda fürsət axtarır
İsrail-İran müharibəsinin başlanğıcından bəri Azərbaycanın mövqeyi strateji neytrallıq xəttini qoruyub saxlayır.
İsrailin Qəzzaya qarşı müharibəsinə verdiyi reaksiya kimi – bu kampaniya artıq soyqırım kimi tanınmağa başlasa da – Bakı birbaşa ittihamdan çəkinərək sadəcə narahatlıq ifadə edib və gərginliyin azaldılmasına çağırıb. 12 günlük münaqişə ərzində və 2024-cü ilin aprel və oktyabr aylarındakı əvvəlki gərginliklər zamanı da Bakı İsrailin hərəkətlərinə heç vaxt açıq tənqid yönəltməyib.
Bu yanaşma İranın əksər qonşularının reaksiyası ilə ciddi şəkildə ziddiyyət təşkil edir: hətta Azərbaycanın regional rəqibi Ermənistan belə, Azərbaycanın yaxın müttəfiqləri olan Türkiyə və Pakistanla birgə İsrailin təcavüzünü açıq şəkildə pislədi.
Gərginlik daha da artdı, İsrail Tərbizi bombaladıqda – bu şəhər İran azərbaycanlılarının mədəni-siyasi mərkəzi sayılır və Azərbaycan milli diskursunda simvolik əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan sosial şəbəkələrində bu hücumlar etnik soydaşlarının taleyinə dair narahatlıq doğurdu – bu da son illərdə Bakı tərəfindən diqqətlə formalaşdırılmış narrativi əks etdirir. İran-Azərbaycan münasibətlərinin əvvəlki gərgin dövrlərində Prezident İlham Əliyev “Cənubi azərbaycanlıların” – yəni İranda yaşayan etnik azərbaycanlıların – qoruyucusu rolunu canlandırmağa çalışmışdı.
Bu fonda, Azərbaycan mediası İsrailə etnik azərbaycanlıların yaşadığı bölgələrə hücum etməməsi üçün qeyri-rəsmi şəkildə müraciət olunduğunu bildirdi.
Lakin bu barədə heç bir rəsmi təsdiq olmadığı və Bostanabad, Mərəğə və Tərbiz kimi şəhərlərin bombalanması davam etdiyi üçün bu xəbərlər əsasən ictimai fikri sakitləşdirmək və Bakının İran azərbaycanlılarının taleyinə biganə qalmadığı görüntüsünü qorumağa xidmət edirdi – İsraillə yaxın əlaqələri isə təhlükəyə atmadan.
Bu epizod bir daha Bakının ictimai rəy və strateji tərəfdaşlıq arasında necə incə bir balans yaratmağa çalışdığını nümayiş etdirdi.
Bununla belə, İsrail və İran arasında gərginlik hələ də yüksək səviyyədə qalır və atəşkəs kövrəkdir – bu isə Azərbaycanın daha genişmiqyaslı bir qarşıdurmaya cəlb olunmaq riskini artırır.
Bakı zəifləyən bir İranı strateji fürsət kimi görə bilər, lakin birbaşa iştirak çox ciddi risklər doğura bilər. İranın enerji infrastrukturuna endiriləcək məhdud bir raket zərbəsi belə, Azərbaycanın neft-qaz asılı iqtisadiyyatını sarsıda bilər.
Müharibənin daha da dərinləşməsi və ya İran İslam Respublikasının çöküşü Cənubi Qafqazda böyük sabitlik böhranına səbəb ola bilər.
Hətta birbaşa iştirak etmədən belə, Bakı qaçqın axını, ticarət pozuntuları və logistik problemlərlə üzləşə bilər. Bundan əlavə, hazırda İsrail və ABŞ tərəfindən İrana qarşı strateji dayaq nöqtəsi kimi görülən mövqeyi də təhlükəyə düşə bilər.
Əvəzində, Bakı görünür ki, bölgədəki diqqətin yayındığı bu məqamı “Zəngəzur dəhlizi” layihəsini irəli aparmaq üçün fürsət kimi görür.
Media məlumatlarına görə, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan BƏƏ-də Azərbaycan Prezidenti Əliyevlə və Türkiyədə Prezidenti Ərdoğanla görüşlərdən sonra bu mübahisəli tranzit yolunun açılmasına daha “elastik yanaşma” nümayiş etdirməyə başlayıb – bu isə faktiki olaraq Rusiyanı prosesdən kənarda qoyur.
Bu dəyişkən geosiyasi mənzərədə Bakı, “Zəngəzur dəhlizi” layihəsini irəli aparmaq üçün Tehran tərəfindən səssiz razılıq almağa çalışa bilər.
Lakin Tehranın regionda açıq, məqsədyönlü və ardıcıl strategiyası olmadığı təqdirdə, İran tamamilə prosesdən kənarda qala bilər – istər Azərbaycanın “İbrahim Razılaşmalarına” qoşulması, istər Ermənistanın Qərbə daha çox yaxınlaşması, istərsə də İranın maraqlarını nəzərə almadan Zəngəzur dəhlizinin həyata keçirilməsi ilə.