Fantom dəhliz: Zəngəzuru təsəvvür edərək Rusiyaya və İrana zərbə vurmaq
Azərbaycan və Ermənistanın getdikcə artan yaxınlaşması daha dərin bir gündəmi gizlədir: Rusiyanı Cənubi Qafqazdan çıxarmaq və regionu Qərbin maraqlarına uyğun istiqamətləndirmək. Bu arada İran isə öz ərazi “qırmızı xətlərini” çəkir.
9 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli razılaşma – Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən imzalanmış sənəd – İkinci Qarabağ Müharibəsini sona çatdırdı. Razılaşmanın sonuncu bəndində deyilir:
“Regionda bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələri bərpa olunmalıdır. Ermənistan Respublikası, Azərbaycan Respublikasının qərb rayonları ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqələrinin təhlükəsizliyinə təminat verir və bu əlaqələrlə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin iki istiqamətdə maneəsiz hərəkəti təmin edilir. Nəqliyyat əlaqələrinə nəzarəti isə Rusiya Federasiyası Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sərhəd Xidməti həyata keçirəcək.”
Bu bənddə konkret olaraq heç bir marşrut və ya dəhlizin adı çəkilmir. Moskvanın tarixi mövqeyinə əsasən, Rusiyanın məqsədi 1992-ci ildən bağlı olan Cənubi Qafqaz dəmir yolunun – Naxçıvan xəttinin Yerevandan keçən hissəsinin və Ermənistan ərazisindən keçən avtomobil yollarının yenidən açılması idi.
Lakin müharibədən sonrakı inkişaflar göstərdi ki, nə Yerevan, nə də Bakı bu yanaşmanı dəstəkləyir. Əksinə, hər iki tərəf səssizcə alternativ bir seçimi üstün tutmağa başlayıb: İran sərhədini izləyən və Ermənistanın nəzarətindən yan keçmək üçün nəzərdə tutulmuş təxminən 40 kilometrlik ərazini əhatə edən Zəngəzur dəhlizini.
Zəngəzur Dəhlizinin planlaşdırılan marşrutunu göstərən xəritə.
Üç tranzit seçimi, bir siyasi nəticə
Adətən təqdim olunduğunun əksinə olaraq, Zəngəzur Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun muxtar eksklavı olan Naxçıvan arasında əlaqəni bərpa etmək üçün yeganə marşrut deyil. Daha məntiqli ikinci alternativ birbaşa Yerevan və ya Qarabağ üzərindən avtomobil yollarının qurulması olardı.
Əgər bu marşrutlar reallaşdırılsa, Ermənistan və Azərbaycan arasında davamlı iqtisadi inteqrasiyanın təməli qoyula bilərdi – bu isə sadəcə İran sərhədi boyunca uzanan və Naxçıvanı təcrid edən dar cənub dəhlizindən qat-qat əhəmiyyətlidir. Lakin bu alternativ ictimai diskussiyalarda açıq-aşkar şəkildə yoxdur.
Üçüncü və bəlkə də ən funksional həll isə artıq mövcuddur: fəaliyyətsiz vəziyyətdə olan Cənubi Qafqaz dəmir yolu. Əgər bütün tərəflərin məqsədi həqiqi regional bir dəhlizdirsə – yəni hər iki ölkəyə xidmət edə biləcək və onları daha geniş şərq-qərb ticarət axınlarına inteqrasiya edə biləcək bir dəhliz – o zaman bu dəmir yolunun bərpası ən məntiqli seçim olar.
Bu sistem artıq fiziki olaraq mövcuddur, yükdaşıma baxımından daha dayanıqlıdır və uzunmüddətli əlaqə imkanları yaradır.
Amma burada siyasi bir maneə var: Ermənistanın dəmir yolları 2008-ci ildən bəri 30 illik müqavilə əsasında Rusiya Dəmir Yolları şirkətinin (RZD) tabeliyində olan Cənubi Qafqaz Dəmir Yolu (YuKJD) tərəfindən idarə olunur. Bu marşrutun yenidən açılması isə Rusiyanın infrastrukturunu və təsirini gücləndirərdi – məhz Yerevan və Bakının bu gün qarşısını almağa çalışdığı məsələ.
Rusiyanın kənarlaşdırılması kampaniyası
Həm Ermənistanda, həm də Azərbaycanda baş verən son siyasi hadisələr hər iki ölkə liderlərinin bu ortaq məqsədini açıq şəkildə ortaya qoyur. Əliyev hökuməti bilərəkdən Moskvanı qıcıqlandıran siyasət yürüdür və bu gərginliyi diplomatik qarşıdurmaya çevirir. Azərbaycan prezidentinin daha geniş məqsədi aydındır: Rusiyanı bölgədən tamamilə uzaqlaşdırmaq.
Ermənistanda isə Paşinyan – 2018-ci ildə Qərb tərəfindən yönəldilmiş “rəngli inqilab” nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş şəxs – artıq öz siyasi oriyentasiyasını gizlətmir. Onun idarəetmə modeli tamamilə Moskvanı kənara çəkməyə əsaslanır. Rusiyanın son münaqişədə Ermənistana qətiyyətli dəstək verməkdə tərəddüd etməsi, ehtimal ki, hər iki ölkənin regional mövqeyini zəiflətdi və Qərbin daha dərin nüfuzuna qapı açdı.
İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra Paşinyan administrasiyası çevriliş iddiaları ilə üzləşdi, baş qərargah rəislərini vəzifədən azad etdi, Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) ilə əlaqələri dondurdu və Avropa İttifaqının müdaxiləsini tələb etdi – bunların heç biri təsadüfi deyildi. Bunlar Ermənistanın Qərbə yönəlmiş dönüşünün açıq əlamətləridir.
Bununla yanaşı, Paşinyan ölkə daxilindəki bütün müxalif qüvvələri ardıcıl şəkildə zərərsizləşdirdi. Son vaxtlar o, hədəfini Ermənistan Apostol Kilsəsinə yönəldib. Özünü “ilahi milli missiyanın rəhbəri” elan edən Paşinyan ruhani elitasını kafirlikdə, anti-millilikdə və dövlətə düşmən olmaqda ittiham edir. O, artıq kilsəni şəxsən “təmizləyəcəyinə” söz verib və Ermənistanın Arxiyepiskopu Acapahyanı “İsa Məsihlə və Onun təlimləri ilə tamamilə əlaqəsiz olmaqda” günahlandırıb.
Bu siyasi təmizləmənin kulminasiya nöqtəsi isə Ermənistanın ən güclü Rusiya yönümlü kapital qruplarından biri olan Karapetyan qrupunun zərərsizləşdirilməsi oldu. Onların Ermənistanın elektrik paylayıcı şəbəkəsinə – “Armenia Electric Networks” vasitəsilə – nəzarəti ləğv edildi və sistem dövlət nəzarətinə keçdi. İlk dəfə olaraq milliləşdirmə Rusiyanın təsirini aradan qaldırmaq üçün vasitəyə çevrildi.
Məhz bu kontekstdə mübahisəli Zəngəzur Dəhlizi məsələsini başa düşmək lazımdır. Ən asan həll variantı Rusiya tərəfindən idarə olunan dəmir yolunun yenidən açılması olsa da, bu addım həm Bakının, həm də Yerevanın əsas Qərb yönümlü geosiyasi hədəfləri ilə ziddiyyət təşkil edir. Zəngəzurun reallaşması üçün Ermənistan YuKJD konssesiyasını ləğv etməlidir. Bu addım riskli görünsə də, ölkənin yeni kursuna tam uyğun gəlir. Yerevanın baxış bucağından belə bir qopma daha çox Qərb kapitalı və dəstəyini cəlb edə bilər.
İranın hesablaması və Araz alternativi
Lakin başqa bir dəhliz seçimi də mövcuddur: 107 kilometrlik Araz Dəhlizi, bunun 60 kilometri İran ərazisindən keçir. 2023-cü ilin sentyabrında Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan açıq şəkildə bəyan etdi ki, əgər Ermənistan Zəngəzuru bağlasa, Araz Dəhlizi onun əvəzinə işə salına bilər.
Bir ay sonra Azərbaycan Araz çayı üzərində, Ağbənd bölgəsi yaxınlığında körpü tikintisinə başladı. İranın “Tasnim” xəbər agentliyinə görə, 2024-cü ilin yanvarına qədər yolun 15 faizi artıq tamamlanmış, körpü isə demək olar ki, başa çatmışdı. Həmçinin dəmir yolu xətti planlaşdırılır və bütün bunlar İran İslam Respublikasının razılığı ilə həyata keçirilir.
İranın mövqeyi qəti və birmənalıdır. 2023-cü ilin ortalarında Tehran, Ermənistanın suverenliyini pozacaq istənilən dəhlizə açıq şəkildə etiraz bildirdi. İranın bu mövqeyi strateji dərinlik anlayışına əsaslanır: əgər Ermənistan cənub sərhədinə nəzarəti itirsə, İran tarixi qonşusundan və təbii bufer dövlətdən təcrid olunacaq. Bu, sadəcə paranoya deyil — bu, əsaslı geosiyasi narahatlıqdır.
Hələ 2020-ci ildə keçirilən üçtərəfli danışıqlarda – Zəngəzur ideyası ictimaiyyətə təqdim edilməzdən əvvəl – İran dəhliz siyasətinə qarşı skeptik münasibət sərgiləmişdi. Tehran, çox güman ki, Azərbaycanın niyyətlərini əvvəlcədən hiss etmişdi və ya məsələnin nəticə etibarilə həm Ermənistanı, həm də Rusiyanı kənarlaşdırmağa yönələcəyini öncədən sezmişdi. İran diplomatları Rusiyanın mövqeyini ya sadəlövh, ya da nəticəsiz hesab edirdilər – yəni həyata keçməsi mümkün olmayan bir istəyin ardınca getdiyini düşünürdülər.
2024-cü ilin yayına gəldikdə, bu skeptisizm artıq açıq qarşıdurmaya çevrildi. 30 iyul tarixində Ermənistan Baş naziri Paşinyanla görüşən İranın Ali Lideri Əli Xamenei açıq şəkildə bildirdi ki, Zəngəzur Dəhlizi “Ermənistanın maraqlarına xidmət etmir.”
Sentyabr ayında “Tehran Times” qəzeti İran parlamentinin Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin Zəngəzur Dəhlizini İran üçün “həyati qırmızı xətt” elan etdiyini, həmçinin sərhədlərin və ya geosiyasi balansın dəyişdirilməsinə yönəlmiş istənilən cəhdin “kəskin və ciddi cavabla” qarşılanacağı barədə xəbərdarlıq etdiyini bildirdi.
27 iyun tarixində İranın Yerevandakı səfiri Mehdi Sobhani bir daha təsdiqlədi:
“‘Zəngəzur’ adlanan dəhliz nə Ermənistanın, nə də İranın maraqlarına uyğun gəlir. Bu məsələ bizim üçün ‘qırmızı xətdir’.” İran Milli Təhlükəsizlik Şurasının müşaviri Əli Əkbər Velayəti əlavə etdi: “Biz bu planın mahiyyətini vaxtında dərk etdik və onun həyata keçməsinin qarşısını aldıq.”
Bu həftə, 21 iyul tarixində isə İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Baqai yenidən bəyan etdi:
“Bu keçidlərin yaradılması heç bir halda suverenliyə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərə xələl gətirməməli, regionun geosiyasi mənzərəsində dəyişikliklərə səbəb olmamalıdır.”
Rusiya kənarlaşdırıldı; ABŞ devrə girir
Moskva hələ də 9 noyabr və 11 yanvar razılaşmalarına istinad edir və onların yalnız Zəngəzuru deyil, regiondakı bütün nəqliyyat yollarının açılmasını tələb etdiyini israrla bildirir. Lakin reallıq tamamilə fərqlidir.
2022-ci ildən etibarən Rusiyanın strateji diqqəti Ukrayna cəbhəsinə yönəlib və bu, onun Cənubi Qafqazda təsir imkanlarını ciddi şəkildə məhdudlaşdırıb. Razılaşmadakı dəhliz maddəsi – 9-cu bənd – faktiki olaraq qüvvədən düşüb.
Meydana çıxan boşluqda Qərbyönlü bir regional düzən səssizcə formalaşır. Rusiya sülhməramlıları regiondan çıxarılıb. Ermənistan üzərindən keçən tranzit yollarını yenidən açmaq planı da fiaskoya uğrayıb.
Paşinyanın Qərbə meylini Əliyevin cilovlayacağına ümid edənlər tam əksini müşahidə edirlər: iki dövlət indi bir-birinin anti-Rusiya gündəmini gücləndirir.
Bu baxımdan, 2025-ci il iyulun 4-də İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın Xankəndidə Əliyevlə qucaqlaşması daha da müəmmalı görünür. Bir neçə gün sonra isə Əliyev və Paşinyan BƏƏ-də görüş keçirərək, Zəngəzur ideyasına əsaslanan ikitərəfli sülh sazişi mövzusunu yenidən gündəmə gətirdilər.
Tehran açıq şəkildə narahatdır. Əlamətlər göstərir ki, dəhliz layihəsi beynəlxalq konsorsiuma – yəni ABŞ və ya onun Avropa tərəfdaşlarına – verilə bilər. Bu, İranın rəqiblərinin onun şimal sərhədində möhkəmlənməsi, Rusiyanın sıxışdırılması və İranın tamamilə kənarda qalması deməkdir.
Məhz bu şəraitdə ABŞ-ın Ankaradakı səfiri Tom Barrack – Vaşinqtonun Qafqaz–Lavant məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi – fikrini açıq şəkildə bildirdi: “Zəngəzur Dəhlizini bizə 100 illik icarəyə verin.”
Zəngəzur: Sadəcə iqtisadi xilas illüziyası
Bəs nəyə görə Zəngəzur bu qədər ön plana çıxdı – həm regionda, həm də xaricdə? Nə dəyişdi?
2020-ci ildə həm Yerevan, həm də Bakı “bütün nəqliyyat əlaqələrinin” bərpasına razı olmuşdu. Lakin 2021-ci ilin aprelində Əliyev qəfil məsələni fərqli çərçivəyə saldı və Zəngəzuru prioritet elan etdi. O, bu dəyişiklik üçün əsas kimi Ermənistanın mümkün revanşizmini göstərdi. Lakin əsl səbəb bir ay sonra üzə çıxdı: Əliyev bildirdi ki, dəhliz vacibdir, çünki Ermənistan dəmir yolları Rusiyanın nəzarətindədir.
Bu etiraf oyunu ifşa etdi: hər iki hökumət Rusiyanı hədəfə almışdı və zahirən qarşı-qarşıya duran mövqeləri əslində susqun bir ittifaqa çevrilmişdi. Buna nə ad verirsinizsə verin – bu, sadəcə praqmatik diplomatiya deyil, anti-Rusiya koalisiyasıdır. Əliyev burada sadəcə tərəfdaş yox, Paşinyanın imkan yaradıcısı rolunu oynayır.
Bununla belə, Zəngəzur həqiqətən də tərəfdarlarının iddia etdiyi iqtisadi həyat yolu ola bilərmi?
Bu fikir tez-tez “Orta Dəhliz”in – yəni Çin ilə Avropanı Mərkəzi Asiya və Türkiyə vasitəsilə birləşdirən marşrutun əsas elementi kimi təqdim olunur.
Kağız üzərində bu layihə fasiləsiz ticarət və inteqrasiya vəd edir. Amma burada ciddi bir struktur problemi var: bu dəhliz Xəzər dənizindən keçməlidir – bu isə, İran və Rusiyanı da əhatə edən sahilyanı dövlətlərin birgə razılığı ilə idarə olunan daxili su hövzəsidir. Hazırkı siyasi təşəbbüslərdə isə bu iki ölkə qəsdən kənarda saxlanılır.
Dəhlizin tərəfdarları ya bu reallığı görməməzlikdən gəlir, ya da bilərəkdən gizlədirlər: Rusiyanın razılığı olmadan regionda heç bir şərq–qərb tranzit marşrutu tam işlək ola bilməz. Zəngəzur layihəsi neytral infrastruktur təşəbbüsü deyil, əksinə, Moskvanın Qafqazdakı rolunu zəiflətmək üçün düşünülmüş addımdır.
Bakı qarşıdurma kursunu davam etdirdikcə və Yerevan Qərb prioritetlərinə bağlı qaldıqca, Zəngəzur olduğu kimi qalacaq: fantom bir dəhliz; nə sülhə, nə də rifaha aparan yol deyil, sadəcə Rusiyanın bölgədəki strateji dərinliyini sökməyə və İranın coğrafi “qırmızı xəttini” pozmağa yönəlmiş bir vasitə.
Bu məqalədə ifadə olunan fikirlər mütləq şəkildə Qafqaz Times nəşrinin mövqeyini əks etdirmiyəbilər.