Azərbaycan İsraili münaqişənin gərginləşdiyi bir zamanda İranda azərbaycanlıların yaşadığı əraziləri hədəf almamağa çağırıb.
İsrail və İran arasında davam edən hərbi gərginlik fonunda Azərbaycan İsrail rəhbərliyinə mesaj göndərərək, İranda azərbaycanlıların yaşadığı yaşayış məntəqələrini hədəf almamağa və mülki infrastruktura, eləcə də dinc əhaliyə zərər verməməyə çağırıb. Bu barədə Azernews məlumat yayıb.
Mesaj müxtəlif diplomatik kanallar vasitəsilə çatdırılıb və Bakının İranda – xüsusilə də mümkün hərbi hədəflərə yaxın bölgələrdə – yaşayan etnik azərbaycanlıların təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlığını əks etdirir.
Bu diplomatik addım, iyunun 13-də İsrailin hava zərbələri nəticəsində İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Məhəmməd Baqeri, “Xatəm əl-Ənbiyə” Qərargahının komandanı Qulamhüseyn Rəşid və altı nüvə aliminin də daxil olduğu bir neçə yüksək rütbəli iranlı hərbi şəxsin həlak olmasından sonra atılıb.
Həmin günün sonrasında İran “Sadiq Vəd III Əməliyyatı” adı ilə İsrailin Tel-Əviv də daxil olmaqla bir neçə şəhərinə yüzlərlə ballistik raket və pilotsuz uçuş aparatı ilə cavab hücumu təşkil edib. Bu hücum nəticəsində mülki itkilər və genişmiqyaslı dağıntılar baş verib.
Azərbaycanın göndərdiyi mesaj, artan regional gərginliklər fonunda ölkənin balanslı diplomatik mövqeyini və xüsusilə münaqişə zonalarında yaşayan azərbaycanlı diasporunun təhlükəsizliyini qorumağa verdiyi önəmi vurğulayır.